Jan Hus – film fabularny

Jan HusWstrząsająca prawdziwa historia. Choć sam film Jan Hus to nie rewelacja gry i efektów to choć aby poznać tę historię warto po niego sięgnąć. Książki historyczne tylko niewiele wspominają o tym czeskim księdzu i nauczycielu, który żył ok. 100 lat przed Marcinem Lutrem i Protestancką Reformacją. Jan Hus otwarcie nauczał prawdy o usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę w Jezusa Chrystusa, Słowo Boże przedstawiał jako jedyny i ostateczny autorytet, obnażając tym samym fałsz i nadużycia średniowiecznego chrześcijaństwa. To sprawiło, że został uwięziony i skazany na spalenie na stosie – za największą zbrodnię… herezję

polski lektor
55 minut

Wikipedia.org informuje o Janie Husie

Jan Hus (ur. 1370 w Husincu, spalony na stosie 6 lipca 1415 w Konstancji) – czeski duchowny i bohater narodowy, filozof, reformator Kościoła, twórca ruchu religijnego husytyzmu, prekursor protestantyzmu, profesor Uniwersytetu Praskiego. Działalność Husa była zapowiedzią podobnego wystąpienia Marcina Lutra sto lat później.

Hus jest twórcą literackiego języka czeskiego, dla którego stworzył ortografię ze specjalnymi znakami diakrytycznymi. Jego aktywność jako pisarza przyczyniła się do rozkwitu literatury czeskiej; dzięki niemu język czeski stał się w XV wieku najbardziej rozwiniętym językiem słowiańskim i wzorcem dla literackiego języka polskiego.

Kościoły protestanckie uznają Jana Husa za bohatera wiary i męczennika. W Kościołach anglikańskich jest on świętym. Luteranie i anglikanie wspominają życie Jana Husa 6 lipca.

Data urodzenia 1370 Husinec, Czechy
Data śmierci 6 lipca 1415 Konstancja, Niemcy

Poggius Florentini, rzymskokatolicki ksiądz będący świadkiem egzekucji, tak opisał ostatnie chwile Husa w liście do swojego przyjaciela Leonarda Nikolai:

Następnie Hus zaśpiewał wersem, zachwyconym głosem, jak psalmista w trzydziestym pierwszym psalmie, czytając z kartki w ręce:

„W Tobie, Panie, składam moją nadzieję, nakłoń Twoje ucho ku mnie.” Z taką chrześcijańską modlitwą Hus przybył do stosu, patrząc na niego bez strachu. Wspiął się na niego, potem dwóch pomocników kata zdarło z niego jego ubrania i ubrało go w koszulę nasączoną smołą. W tym momencie jeden z elektorów, książę Ludwik z Palatynatu, podjechał i nalegał na Husa, by odwołał swoje błędy, tak aby mógł uniknąć śmierci w płomieniach. Lecz Hus odpowiedział: „Dzisiaj upieczecie chudą gęś, ale za sto lat od teraz usłyszycie śpiewającego łabędzia, którego zostawicie nieupieczonego i żadna pułapka ani sieć nie złapie go dla was.” Pełen litości i przepełniony wielkim podziwem, książę odszedł.[3] „Hus” w języku czeskim oznaczało „gęś”. Sto lat później wystąpił Marcin Luter, który w swoim herbie miał łabędzia.

Powiedz co myślisz

*